umów wizytę:

Polipektomia śląskie – usuwanie polipów

Polipektomia, którą realizujemy w Szpitalu Jakubiec w województwie śląskim, to zabieg polegający na usunięciu polipów. Stosuje się go głównie w celu zapobiegania rozwojowi choroby nowotworowej, przy użyciu endoskopii. Do usuwania polipów, w zależności od ich kształtu oraz wielkości, używa się kleszczyków biopsyjnych lub pętli diatermicznej.

Przygotowanie do polipektomii jelita wygląda tak samo jak w przypadku kolonoskopii. Przed zabiegiem pacjent dostaje leki przeciwbólowe oraz znieczulające miejscowo (rzadziej ogólnie). Pacjent powinien być przygotowany na jednodniową hospitalizację. Zabieg polipektomii endoskopowej jest bezbolesny, a po jego wykonaniu można szybko powrócić do codziennych aktywności.

 

Przebieg zabiegu polipektomii

Polipy umiejscowione w żołądku usuwa się podczas zabiegu gastrologii, natomiast polipy znajdujące się w jelicie grubym – w trakcie kolonoskopii. Jeżeli średnica polipów jest niewielka, umożliwia to niszczenie ich podczas trwania zabiegu za pomocą kleszczyków biopsyjnych. Większe polipy usuwane są z pomocą pętli dynamicznej, którą wprowadza się przez specjalny kanalik wewnątrz endoskopu.

Po zabiegu polipektomii, wydobyte polipy najczęściej przekazywane są do dalszego badania histopatologicznego, które umożliwia stwierdzenie, czy nie znajdują się w nich zmiany nowotworowe. Polipektomia to zabieg inwazyjny, obarczony ryzykiem powikłań takich jak krwawienie w miejscu odcięcia lub (co jednak zdarza się bardzo rzadko) uszkodzenie ściany jelita. Mimo ewentualnych zagrożeń, korzyści z usunięcia polipów rekompensują ryzyko, zapobiegając rozwojowi zmian nowotworowych.