umów wizytę:

Kolonoskopia śląskie – badania diagnostyczne oraz terapeutyczne

Oferowana przez nas kolonoskopia, którą przeprowadzamy w Szpitalu Jakubiec w województwie śląskim, to metoda endoskopowa. Umożliwia ocenę jelita grubego i ma charakter zarówno diagnostyczny, jak również terapeutyczny. Jest to bardzo ważne badanie, które wykorzystuje się również w profilaktyce nowotworowej. Kolonoskopię wykonuje się poprzez wprowadzenie przez odbyt do środka organizmu giętkiego przewodu, zakończonego źródłem światła oraz mikroskopijnej wielkości kamerą. Uzyskany obraz jest od razu widoczny na ekranie, umożliwiając lekarzowi ocenę stanu jelita.

Kolonoskopia umożliwia również pobranie wycinka do dalszych badań histopatologicznych. W przebiegu badania kolonoskopowego, pacjent kładzie się na boku, zginając nogi w kolanach i przysuwając je w stronę brzucha. W trakcie zabiegu może być potrzebna zmiana pozycji. Kolonoskopię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub (rzadziej) ogólnym.

 

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Przed przystąpieniem do zabiegu kolonoskopii, wykonywanym w naszym szpitalu w województwie śląskim, należy poinformować lekarza o przyjmowanych na stałe lekach. Przed badaniem konieczne jest oczyszczenie jelita, co uzyskuje się poprzez przejście na dietę płynną oraz przyjęcie środka przeczyszczającego, który rozpuszcza się w dużej ilości wody i wypija. Dokładne postępowanie zależy od rodzaju leku przeczyszczającego, który przepisuje specjalista.

W dniu badania należy być na czczo, jednak można pić wodę niegazowaną. Na kolonoskopię warto przyjść wcześniej oraz zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Osoba bliska może zadbać o bezpieczny powrót pacjenta do domu, co jest bardzo istotne po przyjęciu środków znieczulających.