umów wizytę:

Gastroskopia śląskie – badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego

Gastroskopia, którą wykonujemy w naszym Szpitalu Jakubiec w województwie śląskim, to badanie endoskopowe. Polega ono na wprowadzeniu do przełyku oraz dalej, do żołądka i dwunastnicy, giętkiego przewodu, którego końcówka wyposażona jest w malutką lampkę oraz kamerę wideo. Dzięki temu możliwe jest obejrzenie oraz zarejestrowanie na monitorze obrazu z wnętrza ciała.

Badanie gastroskopii niesie za sobą szereg korzyści. Pozwala nie tylko obejrzeć wnętrze przewodu pokarmowego, ale również umożliwia pobranie wycinków do badań oraz leczenie niektórych schorzeń podczas trwania zabiegu. Umożliwia wykrycie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, będących w różnych stadiach zaawansowania. Gastroskopia jest bezpiecznym badaniem, możliwym do przeprowadzenia także w trakcie trwania ciąży.

 

Przygotowanie do gastroskopii – Szpital Jakubiec województwo śląskie

Przestrzeganie pewnych zasad umożliwia zminimalizowanie nieprzyjemnych odczuć oraz zapewnienie właściwych warunków do przeprowadzenia gastroskopii. Na około sześć do ośmiu godzin przed przystąpieniem do zabiegu należy przestać przyjmować pokarmy. Dobrze jest również zadbać o to, aby ostatni zjedzony przed badaniem posiłek był lekkostrawny. Na około osiem do dziesięciu godzin przed gastroskopią powinno odstawić się gumę oraz papierosy, a cztery godziny przed zabiegiem wypić ostatni napój.

Pacjenci, którzy przyjmują na stałe leki, powinni zażyć je rano, popijając wodą. Pewna grupa leków będzie wymagać odstawienia, jednak tylko wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Osoby, które noszą protezy zębowe, powinny je wyjąć bezpośrednio przed badaniem. Po wykonanym zabiegu jeszcze przez dwie godziny nie powinno się jeść, pić ani palić papierosów.