Rektoskopia to badanie polegające na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy. W trakcie rektoskopii można również zobaczyć końcowy odcinek jelita grubego – esicę. Rektoskopia badanie – zobacz jak przebiega i jak się do niego przygotować.
Rektoskopia to badanie, które umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego i pozwala wyjaśnić zmiany o podłożu zapalnym, wrzodowym lub nowotworowym.
Na czym polega rektoskopia
W trakcie rektoskopii możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Możliwe jest także usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia. Badanie wykonywane jest za pomocą rektoskopu – sztywnego wziernika o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm. Do rektoskopu w trakcie badania jest doprowadzane tzw. zimne światło za pomocą światłowodów.
Wskazania do rektoskopii
Wskazania do przeprowadzenia rektoskopii to:
- bóle w okolicy odbytu, podbrzusza;
- zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca (stolec taśmowaty, ołówkowaty), daremne parcie na stolec bądź bezwiedne oddawanie stolca;
- krwawienie z odbytu (także tzw. krwawienie utajone – krew w stolcu jest stwierdzana tylko w badaniu laboratoryjnym, a nie jest widoczna gołym okiem);
- guzy w odbycie;
- sączenie wydzieliny z odbytu;
- świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny;
- inne (wziernikowanie mające na celu pobranie wycinków błony śluzowej, w celu potwierdzenia istnienia niektórych procesów chorobowych np. skrobiawicy).